A Csirimojó idei fő ajándéka a magyar olvasóknak, hogy nézegethetik és olvasgathatják Jiří Dvořák és Marie Štumpfová meseszép alvó állatos képeskönyvét.
A cseh és szlovák gyermek- és ifjúsági könyvcsemegéket importáló kiadó egyik kiválósága, hogy olyan ismeretterjesztő könyveket is fordít magyarra, amelyek képiségükben és írott tartalmukat tekintve is messze meghaladják a gyermekeknek szóló ismeretterjesztés többnyire erősen formalizált, kietlen, végtelenül unalmas világát. Természetesen nem feledkezem meg ezeken a műfajhatárokon mozgó klasszikusainkról és kortársainkról, van hagyománya a szépirodalmi minőségű tudományosságnak, de azok java része inkább szövegcentrikus, művészi képeskönyvet még mindig kevesebbet találunk. Az Egérke enciklopédájánál, Furda borznál, sőt még a Grétánál is egy lélegzettel könnyebb ez a könyv. Štumpfová finom grafikai munkájával tökéletes harmóniában van a biotechnológus szerző melegszívű, lírai szövege. Míg a divattervezés felől érkező illusztrátor első könyvével van dolgunk, Dvořáknak ez már sokadik könyve. Ez a közös kötet az egyik legújhullámosabb, magas vizuális művészeti értékeket közvetíteni kívánó cseh kiadónál, a Baobabnál jelent meg 2014-ben. Azóta sem avult el, mert nem trendekhez igazodik, nem üres forma sem a képi világa, sem szövege. A páros mindkét tagja valóban tud adni nekünk valamit és azt nagy odafordulással teszi.
-
Hogyan alszanak az állatok?3 990 FtAz én polcomLeveszem a polcomrólAz én polcom
„A tengeri vidra szinte az egész életét vízben tölti. Ott vadászik, ott játszik és ott is alszik. A hátára fordul, felfekszik a hullámokra és belekapaszkodik a moszatok hosszú szálaiba, hogy el ne sodorják az áramlatok. A kölykök az anyukájuk hasára telepednek, és mind együtt térnek nyugovóra. Felettük csillagmintás éjfekete pokróc, alattuk sós ágyikó, ami reggelig ringatja őket.”
Nem az az izgi, hogy a zsiráfok milyen keveset alszanak, és hogy fejüket a faágakon pihentetik, hanem az, ahogy ezt a szerző elmeséli nekünk. Nem az az érdekes, hogy élethű is és festői is a kép, hanem, hogy a szemünk valóban megpihenhet a szépséges zsiráfmozdulatokon és szavannaszíneken. Olyan jó elképzelni, hogy vitorlázzák álomba magukat alkonyatkor a sarlós fecskék. Olyan édes az a paplan alá behasaló puha kölyökkutyahátsó. Olyan megindító a lábát melengető törékeny flamingó. Jó érzés olyan könyvet a gyerekem kezébe adni, ami a tudomány és művészet egybeolvadásával tanít, olyan emberek tolmácsolásában, akik ezt a fúziót érezhetően saját hivatásukban is képesek megvalósítani.