Sűrű erdők rejtekében, susogó nádak mélyén, tengerek sötétjében… ha közelebb hajolunk, már halljuk is az ott élők meséit. Természet-hónapunkban ezúttal olyan történeteket válogattunk össze a Könyvesboltból és az Antikváriumból, amelyek főszereplői állatok, és amelyekben fontos szerepet játszik a természet, amely körülveszi hőseinket.
Julia Donaldson
A GRAFFALÓ
Pagony, 2019, 2+
“Az erdőben sétált egy barna egérke,
meglátta egy róka: – Hm, jó lesz ebédre!“
Menjünk beljebb az erdőbe és lássuk, hogy bánik el a nagyeszű egérke a rókával, a bagollyal, a kígyóval és végül egy éhes Graffalóval… a legnépszerűbb angol mesében!
Tipegők első számú kötelező olvasmánya, utánozhatatlanul jó, általános közönségkedvenc. A bátor, firnyákos egérke nem hagyja magát az éhes vadakkal szemben, ám a kitalált Graffaló mégiscsak létezik – mi lesz most? Egerünket persze nem kell félteni, retteghet tőle immár az erdő egész népe… Zseniálisan átültetett rímek, imádnivaló rajzok és egy nagyszerű történet a többet ésszel ősigazságáról, amit hamarosan az egész család együtt fog szavalni. Kétféle kiadásban érhető el (bár bolti forgalomban éppen egyik sem kapható): egy nagyalakú, normál lapos változatban és a Pagony-féle kisebb, kemény lapozóként.
Jill Barklem
SZEDERBEREK ÖSSZES MESÉJE
Manó Könyvek, 2021, 3+
Szederberek egereinek történetei először negyven évvel ezelőtt jelentek meg. Azóta ezek a csodálatos mesék bejárták a világot és most végre Magyarországra is megérkeztek.
Kicsiknek és nagyoknak is hatalmas öröm bekukkantani Jill Barklem miniatűr, elragadó világába, hosszan elidőzni a részletgazdag képeken és együtt izgulni a szereplőkkel kalandjaik során.
Ünnepélyesen szép kötetet tesz ki Jill Barklem összes szederberki történetecskéje a szerző saját, varázslatos illusztrációval. A közeg – békebeli tündéri romantikus falucska – bűbájos, egérke lakosai ennivalóan édesek, a történetek végtelenül egyszerűek, éppen kicsiknek valók, tele jósággal, kedvességgel, odafigyeléssel, éppen annyi bonyodalommal, amely még kényelmesen befogadható. A képek böngészése pedig jóval több időt vesz el, mint a mesemondás, tele újabb történetekkel, szárnyaló képzelettel, álmodozással… Ki ne szeretne egy kicsit szederberki lakos lenni?
Tony Wolf
MESÉL AZ ERDŐ AZ ÁLLATOKRÓL
Manó Könyvek, 2019, 3+
Gyerekkorunk kedvenc történeteit vehetjük újra kézbe – hiszen ki ne szerette volna hallgatni, miről is Mesél az erdő –, a szerző eredeti illusztrációival. A sorozat első kötetében az ott élő állatokról: az egérlányok, a sünik, az őzek, a békák, a pelék és Józsi, a holló kalandjairól olvashatunk. Megtudhatjuk, hogyan válhat egy fapapucs remek hajóvá, mi mindenre jó a borsóhüvely, és bekukkanthatunk egy feketerigó-esküvőre is! Tony Wolf bájos mesegyűjteménye és rajzai az erdő lakóinak mindennapjairól a mai óvodásokat is elvarázsolják.
Tony Wolf klasszikusa rövid, kedves, egyszerű mesék gyűjteménye nyüzsgő, szorgoskodó, valódi kis közösséget alkotó erdei állatkák főszereplésével. Kisovis kortól tökéletes esti olvasmány, kellemesen összebújós, képeket nézegetős, ráérős mesélés a málnaszüretről, közös építkezésről, csillaghullásról és mindenféle egyéb kellemes élményről. A szereplők gyorsan barátaink lesznek, kedvelhetjük egyéniségeiket, szurkolhatunk nekik, kereshetjük őket a képeken – igazi közös mesélős könyv. Mi a régebbi kiadásokat jobban kedveljük, azok azonban viszonylag ritkán bukkannak fel nálunk is.
Lanczkor Gábor
GUFÓ-SOROZAT
Csimota, 4+
Lanczkor Gábor Gufó-könyvei a modern, kicsit fanyar mesék kedvelőinek való. Gufó, a kíváncsi kisbagoly apró, álomszerű kalandjaiban bükkök járják el az évszakok táncát, az erdő lakói titkos földalatti mulatságon ünneplik a telihold ünnepét, vagy éppen a hullócsillag segítségével az űr titkaival ismerkedünk meg. Misztikus hangulat a természetben, sejtelmes titkok és lírai képek töltik meg ezeket a pici, rövid könyvecskéket, amelyeket már csak Takács Mari csodálatos, montázsszerű illusztrációi miatt is nagyon jó kézbevenni. Mi igencsak szeretjük ezt a sorozatot.
Cynthia Paterson
FOXWOOD ÖSSZES MESÉJE
Manó Könyvek, 2022, 4+
Messze-messze, mesés tájakon innen és varázslatos völgyeken túl létezik egy csodálatos hely, ahol megállt az idő. Az állatok békében és szeretetben élnek, és a legkisebbek keresztül-kasul bebarangolják a környező vidéket. Ha arra visz az utad, nyisd ki jól a szemed és a füled, így biztos meghallod, ahogy Vili, Robi, Henrik és mind a többiek a közeledben játszanak. Téged is várnak, maguk közé fogadnak, s ha elfáradtál a közös játékban, csak ülj le szépen, és kérd meg őket, meséljenek egy csodálatos mesét neked.
Cynthia Paterson elbűvölő történetei Brian Patterson bájos képein elevenednek meg. Foxwood meséi közel negyven éve bűvölnek el kicsiket és nagyokat egyaránt.
Magyarul Szabó T. Anna fordításában most jelenik meg először mind a nyolc történet egy kötetben.
A Foxwoodi mesék korábban a General Press kiadónál jelentek meg önálló kötetekben, ma már azonban ezek a könyvek ritkák, mint a fehér holló… Szerencsére a Manó Könyvek gyűjteményben hozza nekünk ezt a klasszikust is, és aki szereti a Szederberket és a Nyúl Péter meséket, ezt is örömmel fogja forgatni. Ugyanaz a békebeli, viktoriánus angol vizualitás és hangulat, kedves, összetartó erdei állatkák, kisebb kalamajkák és hangulatos élmények, sok közös piknik és sok közös utazás… Ezek a mesék már kicsit hosszabbak (a kötetben 8 történet szerepel), a képek böngészésével kiadós mesélés lehet egy-egy történet az elalvás előtt.
Andrea Gregušová
GRÉTA
Csirimojó, 2018, 4+
Gréta, a bálna, a tenger legnépszerűbb énekesnője egyik napról a másikra elveszti a hangját, és még csak nem is sejti, miért. A víz alatti rendelőben rá kell jönnie, hogy nem csak neki vannak gondjai. Amikor kiderül, hogy az állatok a tengert elárasztó szemét miatt betegek, összefognak, hogy cselekedjenek.
Andrea Gregušová szlovák írónő és Nastia Sleptsova ukrán illusztrátor érzékeny könyve a természet és a zene iránti szeretetből született. Magyarul Peťovská Flóra fordításában olvashatjátok.
A csodálatos, ám éppen berekedt tengeri óriás énekesnőről szóló ritka szép mesekönyv Róka úrék nagy-nagy kedvence, így persze már külön is írtunk róla:
Beatrix Potter
NYÚL PÉTER ÉS BARÁTAI
Manó Könyvek, 2021, 5+
Ez a különleges könyv egyetlen vaskos és gyönyörű kötetben adja át az olvasóknak Beatrix Potter huszonhárom meséjét és versét, melyek mind Nyúl Péter világában játszódnak. Ez az első magyarul is megjelenő teljes kiadás, amely tartalmazza az összes eredeti, színes és fekete-fehér illusztrációt, illetve a szerző minden meséjét, versét Szabó T. Anna és Dragomán György fordításában. A történeteknek gyakran ismerjük valóságos tájait, állatait és emberekhez kapcsolódó hátterét, ezeket az érdekességeket a mesék előtti rövid bevezető szövegekben gyűjtöttük össze. A könyv tartalmaz még négy olyan mesét is, amelyek nem jelentek meg a szerző életében, de megmutatják elbeszélői és rajzolói tehetségét. Beatrix Potter világa most is éppen olyan lenyűgöző, mint annak idején, amikor – több mint száz évvel ezelőtt – először vehették a kezükbe a gyerekek a könyveit.
A Foxwoodi mesékhez hasonlóan Nyúl Péter összegyűjtött kalandjait is a Manó Könyvek jóvoltából vehetjük kézbe egy kötetben a korábbi sorozat helyett. A tekintélyes, 400 oldalas mesekönyv igazi ünnepi ajándék, amely egykettőre családi kedvenc lehet. Ezeket a meséket már kicsit nagyobbaknak ajánljuk, vannak benne olyan részek, amelyek igényelhetnek némi további beszélgetést, itt bizony már előjönnek nagyobb konfliktusok… A történetek régimódiasan bájosak, Szabó T. Anna és Dragomán György fordítása pazarul őrzi meg a korabeli hangulatot, Beatrix Potter rajzaival pedig az, aki szereti ezt a műfajt, sosem tud betelni – ezt a könyvet órákig lehet pusztán nézegetni is. Igazi időtálló kincs, mindenképpen érdemes beszerezni a családi könyvespolcra.
Berg Judit
LENGEMESÉK-SOROZAT
Central Médicsoport, 2020, 5+
Messze-messze, a Sustorgó erdő mélyén, a Locsogó-tó partján hullámzik a végtelen Nádtenger. A Nádtenger hullámai között minden tavasszal megkezdődik a munka. A vízi madarak a sűrű nád tövében építik otthonukat, ahol kikölthetik a fiókákat. Téli álmuk végeztével a békák is előbújnak az iszapból, és hangos kuruttyolással köszöntik a jó időt. Vízisiklók, gőték siklanak a nádtövek között a vízben, rovarok ezrei próbálgatják friss szárnyaikat.
De a legvidámabbak mégis a Nádtenger őrei, a lengék. Hogy róluk eddig még nem hallottál? Az bizony nem csoda. A nádas összes többi lakójáról készült már festmény, fénykép, tudományos leírás, a lengéket azonban nem látta még soha senki. Egyedül a Nádtenger lakói tudják, hogy a lengék a nádas nyugalmának őrzői, az itt élő állatok védelmezői…
Berg Judit nagyovisoknak-kisiskolásoknak szóló meseregény sorozata négy évszakon keresztül kalandozik velünk a Nádtenger mélyében, ahol főhősünk, Vilkó legnagyobb vágya, hogy zöld haja végre barnába forduljon… Ekkor léphet ugyanis a Nádtenger őrzői közé. Zsenge kora persze nem akadályozza abban, hogy így is segítségére legyen a bajbajutottaknak, szembeszálljon az ellenséggel és időnként galibába keveredjen. Lassú, ráérős, természetközeli, de ötletekben és fordulatokban bővelkedő történet a Lengemesék, Timkó Bíbor illusztrációi pedig ideillően hozzák ezt a hangulatot. Érdemes a köteteket sorban olvasni, a tavasszal indítva.
Erwin Moser
A TIGRISBOGÁR
Manó Könyvek, 2017, 5+
A levéltetű elhiteti a kert lakóival, hogy a krumplibogár valójában elvarázsolt indiai tigris. A hangyáknak istene van: barna színű, és bőg, mint a tehén. A ravasz légy pedig egy mese segítségével szabadul ki a pók hálójából.
Aki egyszerre vágyik bűbájos és mókás állatok társaságára, vidám kalandokra, valamint filozófiai mélységű gondolatokra, olvassa Erwin Moser történeteit!
Erwin Moser könyveinek nagy rajongói vagyunk, az apró, minimalistán egyszerű, legkisebbeknek szóló meséknek csakúgy, mint az összetettebb történeteknek. A Tigrisbogár már az utóbbiak közé tartozik, jóval kevesebb képpel és jóval több szöveggel, mint a Jóéjtmesék-könyvek vagy az Egércirkusz – középsős, nagyovis kortól élvezhető igazán. 16 nagyon csavaros állattörténet vár ránk, meghökkentő helyzetekkel, beszélgetésre hívó dilemmákkal és közben rengeteg humorral és bájjal. A Moser-mesék hangulata egészen egyedi, egyszerre tanulságosak és szórakoztatóak, vidámak és édesbúsak, filozofikusan bölcsek és könnyedek. Bármikor szívesen olvassuk újra és újra.
Hévizi Gábor
AZ ERDŐ KAPITÁNYA
Pannónia Filmstúdió, 1988, 6+
Már csak egyetlen érintetlen, békés hely létezik, amit most végzetes veszély fenyeget: ez a Kerek Erdő. Az erdő békés lakói mit sem sejtve élik mindennapjaikat, amit Zéró – a hírhedt gengszter macska – aljas cselszövése zavar meg. Szerencsére a hős Kapitány, Elemér Ede egér tizedes és Góliát beépített titkos ügynök segítségével, időben értesül a készülő merényletről. Megkezdődik a versenyfutás: ki ér előbb a Kerek Erdőbe? Lesz-e elég ideje a Kapitánynak értesíteni az Erdei Tanácsot a fenyegető veszélyről? Képesek lesznek-e a jók legyőzni a gonosz ármánykodást, és megmenteni a Kerek Erdőt?
Nem vagyok nagy rajongója a filmkönyveknek, de ezt a könyvet annyian keresitek nálunk az Antikváriumban, és annyi gyerek szereti, hogy valamit bizony jól eltalált… Az erdő kapitánya krimimese, valódi, a természetet súlyosan sértő bűnténnyel, gonoszokkal és jókkal, nyomozással, váratlan akciókkal és humoros karakterekkel. Időnként bizony hajszálon múlik, hogy sikerül-e megakadályozni a megátalkodott bűnözők tervét, úgyhogy izgalomban nincs hiány, de szerencsére az okos Kapitány és belevaló szövetségesei minden bonyodalomból megtalálják a kiutat…
Monika Kompaníková
MÉLYTENGERI MESÉK
Naphegy, 2016, 6+
Képzeld el az életet a tengerfelszín alatt! És legeslegalul a tengerfeneket.
A tengerfenéken végeláthatatlan tájak terülnek el, homokdűnékkel fedett síkságok, sűrű rétek, melyeket meleg áramlatok fodroznak, korallokkal és tengerirózsákkal benőtt hegyek, forró vizet lövellő tengeralatti vulkánok. Sziklák, elsüllyedt hajók roncsai, elveszett városok, tűzhányók és mély árkok.
És a legmélyebb árok mélyén, ahova nem jut el napfény, búvár, tengeralattjáró, sőt még japán gyöngyhalász sem hát ott már egyáltalán nincs semmi. Csak sötét és hideg. Brrrr! Képzeld csak el!
Még ha ez nincs is teljesen így.
Még a legfeketébb és leghidegebb sötétségben is rálelhetünk életre. Ugyanis a legmélyebb árok mélyén él egy hal, Lámpáska.
A szlovák szerző ritka szép kivitelezésű, vizuálisan is lenyűgöző könyve szívmelengető, csupaszeretet, nyugodt meséket kínál, nem kevés ismeretterjesztéssel és a vízalatti világhoz kapcsolódó új szavakat összefoglaló kis függelékkel kiegészítve. A kerettörténetet a foghíjas Halancsa és a kialudt lámpású Kígyurka egymásra találása és barátsága jelenti, a két főhős hat mesében barangolja be a tenger mélyét. Halakban, állatokban, nagyvizekben érdekelt gyerekek, illetve művészi illusztrációk iránt rajongó felnőttek számára erősen ajánlott olvasni- és nézegetnivaló.
Rudyard Kipling – Quentin Gréban
A DZSUNGEL KÖNYVE
Manó Könyvek, 2017, 6+
Az örök klasszikus egy csodaszép képeskönyvben, Quentin Gréban illusztrációival.
„Farkas apó a vadászösvényen szaglászott, zsákmányt keresett. Nesztelenül lépkedett. Hirtelen az az érzése támadt, hogy a bozótban meglapul valami. Közelebb hajolt, bekémlelt. Ragyogó szemű, rózsaszín állatkát pillantott meg. Nagyon is jól tudta mi az: egy emberkölyök…” A szöveget Xavier Deutsch dolgozta át.
A nagy klasszikus kisebbeknek szóló változata – nem mintha ilyenből nem lenne számos, ez a kötet azonban kétségkívül kiemelkedik A dzsungel könyve-feldolgozások sorából. A Quentin Gréban által illusztrált könyveket nálunk is sokan keresik, A dzsungel könyve pedig különösen látványosra sikerült – legalább annyira egy lenyűgöző album ez, mint mesekönyv. Elképesztő tablókon elevenednek meg az állatok, egy-egy feszült pillanat képe többet elmond a történetről és a karakterekről, mint maga a szöveg. Amely egyébként maga is jó; a korosztálynak megfelelően jelentősen egyszerűsítve ugyan, de remekül és szépen mesélhető marad a történet. Nagyszerű közös olvasmány esti órákra.
Lotta Olsson
FURA ÁLLATOK
Cerkabella, 2015, 6+
Furcsa vagy? Na és mennyire? Ki a legfurcsább? Sörényes hangyász ezúton mindenkit meghív az első Fura Állatok Versenyére!
Lotta Olsson humoros, könnyen olvasható története önálló és családi olvasásra egyaránt alkalmas. Az írónő Svédország legjelentősebb szóművészei közé tartozik. Az ötletes, szép illusztrációk Maria Nilsson Thore munkái.
Nagyon szeretjük ezt a különös kis könyvecskét a svéd Lotta Olsontól, és ha valami megszokotton kívüli természetrajzra vágytok, akkor ez a könyv nektek is való! Azt hiszed, te fura vagy? Azt hiszed, te nem vagy fura? Nos, a jó hír az, hogy mindenki fura, és ez igen hamar ki is derül a sörényes hangyász és a mogyorós pele által meghirdetett pályázaton: a pályaművek dőlnek, mi pedig hangosan nevethetünk a jobbnál jobb, öniróniával, bájjal, humorral teli állati bemutatkozásokon. Végtelenül bölcs, nagyon melegszívű, igazi kortárs skandináv mesekönyv csodálatos illusztrációkkal, nagyovis kortól mindenki örömére. Be is válogattuk északi fura bandáinkról szóló írásunkba:
Kenneth Grahame
SZÉL LENGETI A FŰZFÁKAT
Móra, 1988, 8+
Egy szép napon a magányosan éldegélő Vakond, életörömtől, a tavasz gyönyörűségeitől megszállottan, társra és barátra vágyva otthagy csapot-papot, meszelést és nagytakarítást, s elindul világot látni. Kíváncsiság és kalandvágy hajtja egyre messzebb az otthonától. Így érkezik a folyó partjára, a Vízipatkány világába. A tovarohanó folyóvíz csobogásától-csacsogásától elbűvölten veti magát a part menti élet örömeibe – kirándul és csónakázik új barátja társaságában, megtanul úszni és evezni. A folyó mögött ott a Vadon, azon túl pedig a Nagyvilág. S a Vakond, erejét és képességeit túlbecsülve, botorul nekivág újra az ismeretlennek. Merészségéért majdnem életével fizet, akárcsak a nagyzoló és öntelt Béka, aki a világot akarja megmutatni barátainak, mígnem felelőtlensége börtönbe juttatja. A kalandos lét csábításának mindhárman nehezen állnak ellen, ám az édes otthon hívogatása végül erősebbnek bizonyul. Vakond, Patkány, Béka – mind a vén folyó partján maradnak, mindennapi életük apró kalandjainak örvendeni, s annak az őszinte és szívélyes barátságnak, amely egymáshoz köti és kisegíti őket a legnehezebb pillanatokban. Ez életük legszebb és legigazibb kalandja.
Jaj, de nagyon szerettem ezt a könyvet, és milyen méltatlanul kevesen olvassák ma! Csudajó klasszikus pedig (ma Békavári uraság és barátai címen érhető el), egy fantasztikus, külön kis világ, meghökkentő és szerethető kis szereplőivel, kedves iróniájával, ráérős tempójával és – hála nyughatatlan Béka barátunknak – nagy kalandjaival.
Fekete István
VUK
Móra, 2021, 8+
Vuk családjának életét kioltotta a simabőrű. A rakoncátlan rókakölyköt nagybátyja, az öreg Karak veszi védelmébe. Megtanítja vadászni, megismerteti vele az erdő rejtelmeit, s óva inti a rá leselkedő veszélyektől. Vuk bebizonyítja, hogy leleményessége, ravaszsága révén bármikor képes túljárni a simabőrű és hű kutyái eszén. Fekete István népszerű regényét, amely a felnőtté válás izgalmas története, az írói életművet megjelentető sorozat köteteként adjuk közre.
Az elárvult rókakölyök történetét a rajzfilmből és más feldolgozásokból csaknem mindenki ismeri, kisiskolás kortól azonban nagyon érdemes magát a könyvet is olvasni. Az úton, amelynek során az esetlen kiskölyökből Karak segítségével félelmetes vadász válik, számunkra is életre kel az erdő világa, a természet szépsége és kérlelhetetlen törvénye, ember és természet konfliktusos viszonya. Egy izgalmas történet telve a természet iránti szeretettel, gyönyörűen megírva – ne hagyjátok ki!
Selma Lagerlöf
NILS HOLGERSSON CSODÁLATOS UTAZÁSA
Urbis, 2020, 10+
Az arasznyira zsugorodott Nils Holgerssonnak csodálatos és izgalmas utazásban van része.
Az északi tájak vadregényessége és kultúrtörténete iránt fogékony gyerekeknek – és felnőtteknek – való a jól ismert rajzfilm alapjául szolgáló meseregény. Ne nagyon számítsunk a filmsorozat könnyen emészthető mozgalmasságára – Selma Lagerlöf könyve legalább annyira ismeretterjesztő földrajzkönyv, mint amennyire a vadludakkal utazó pöttöm kisfiú kalandjainak krónikája. A nagy utazás és kalandok közben – egyébként roppant olvasmányosan és átélhetően – ismerkedünk meg a svéd tájakkal, állat- és növényvilággal, hagyományokkal, szokásokkal és történelmi érdekességekkel, át- és átszőve a népmesék hiedelemvilágával, kísértettörténetekkel és legendákkal, állatokról és emberekről szóló történetekkel. Lagerlöf végtelen szeretettel és odaadással ír hazája csodáiról, mi pedig csak vágyódunk és vágyódunk…
Felix Salten
BAMBI
Móra, 2015, 10+
Ebben a vékony regényben minden benne van, amit az életről tudni érdemes. Bambi olyan, mint bármelyik őz a világon: egy hatalmas erdőben lakik, amely néha napfényes és vidám, máskor fekete és ijesztő, és teli van rejtélyekkel.
A kis őz az anyjával járja az erdőt, és mindenre rácsodálkozik. Ki az a tekintélyes agancsú Öreg, akit mindenki félve tisztel? Mi az a furcsa bódulat, ami elfogja, ha Falinéra, az őzlányra néz? És vajon kicsoda a titokzatos Ő, aki képes a távolból gyilkolni? Bambi harcol, menekül, győz – és közben felnőtté érik, a rejtélyek többé nem rejtélyek számára. Bölcsesség, költészet, megrendítő és felemelő pillanatok – ezekből áll össze ez a különös hangulatú mese, amely egyszerre szól gyerekekhez és felnőttekhez.
A világhírű regény most Nádori Lídia új fordításában jelenik meg.
Újfent egy olyan klasszikus, amelynek történetét majdnem mindenki ismeri, a könyvet azonban nem sokan olvasták, pedig egészen más élményt nyújt, mint a jól ismert rajzfilmes és egyéb feldolgozások. A Bambi nem egy könnyed és vidám olvasmány, ahogy a természet fenségessége sem az: a kis őzgida felnőtté válását végigkíséri az elmúlással való korai találkozás, az életben maradásért és fennmaradásért való küzdelem, a természet kérlelhetetlen törvényei és körforgása, és az ember jelentette fenyegetés. Megindítóan szép leírásokból bontakozik ki a szerző mély szeretete a természet iránt, és olvasás közben bizony sokszor szorul össze a szívünk – maradandó élmény azoknak, akik fogékonyak az erdő megfoghatatlan szépségére.