30 könyv és sorozat, amelyet nagyon szeretnénk újra a polcokon látni
Öt-tíz évvel ezelőtt még bármelyik könyvesbolt polcáról levehetőek voltak, mára azonban hőn áhított ritkaságokká váltak. Ebben a gyűjtésünkben olyan könyveket válogattunk össze, amelyeket csodás lenne újra viszontlátni az új könyvek bőségében, egyelőre mégis be kell érnünk az antikváriumi szerencsével. A válogatás alapja Antikváriumunk előjegyzési listája és a személyes érdeklődések, ezeket a könyveket keresitek nálunk másodkézből a leginkább. Ízlésünk pedig megegyezik: csupa olyan könyvről van szó, amelyek hozzánk is nagyon közel állnak, és amelyeknek szerintünk is ott lenne a helyük sok-sok gyerekkönyvespolcon. Reméljük, hogy előbb-utóbb visszatérnek a kiadók kínálatába – addig is, irány a könyvtár, a képekre kattintva pedig feliratkozhattok nálunk ezekre a csodákra, hátha éppen nálatok köt ki egy befutó példány!
Ottó és a város
(Tom Schamp)
Utolsó megjelenés: Csimota, 2010
A Tom Schamp-könyvek önálló műfajt jelentenek a böngészők világában, ennek ellenére jelenleg sajnos csak az Ottó a hóban érhető el (még) bolti forgalomban. Bár ezt is nagyon szeretjük, a városi kötet még izgalmasabb és színesebb, járműrajongó kicsiknek igazi csemege.
Állatkarnevál
(Marianne Dubuc)
Utolsó megjelenés: Csimota, 2011
Nagy rajongói vagyunk Marianne Dubuc munkáinak, és azt tapasztaljuk, hogy nem csak mi – az éppen elérhető könyveit nagyon szoktátok szeretni nálunk. Az Állatkarnevál az egyik leghumorosabb könyve, amely Magyarországon megjelent, de sajnos hónapok óta nyomát sem láttuk nem csak nálunk, de más antikváriumban sem – úgy látszik, hogy aki szert tett a bolondos farsangra, ragaszkodik is hozzá.
Budapesti böngésző
(Schmal Róza)
Utolsó megjelenés: Kolibri, 2016
Nemrégiben járt nálunk egy példány Schmal Róza csupaszín-forgatagos budapesti nyomozókönyvéből, de pár perc alatt meg is találta új boldog tulajdonosát… Az egyik legkeresettebb könyv az Antikváriumban.
Nem, nem, hanem
(Varró Dániel – Agócs Írisz)
Utolsó megjelenés: Manó Könyvek, 2013
Ez is olyan könyv, amelyet külön vadászunk az Antikváriumba, hogy lehetőleg mindig legyen kéznél, hiszen a Nem, nem, hanem mindenkinek járna 2-3 éves kor körül. Külön-külön is nagyon szeretjük Varró Dani és Agócs Írisz világát, ebben a kombinációban pedig egy fergetegesen humoros és pörgős könyvecske kerekedett ki, amelyet a legkisebbek is fújnak kívülről, és nevetős családi szállóigék formájában tér vissza a mindennapokban.
A zsúfolt házikó
Macskazene
(Julia Donaldson – Axel Scheffler)
Utolsó megjelenés: Pagony, 2015
A Pagonynak hála a Donaldson-Scheffler könyvekből rendszeresen és jól el van látva a lelkes olvasóközönség. A fantasztikus kis kötetek sorából azonban két nagyon kedves mesénk régóta hiányzik a polcokról. Szívet melengetően bölcs, csupa jóság és remény történetecske mindkettő – a Macskazenéről Juli a Blogon is megemlékezett már.
Medve sorozat
(Bonny Becker – Kady MacDonald Denton)
Utolsó megjelenés: Pongrác, 2011
A Pongrác Kiadó annak idején jó néhány fantasztikus olvasnivalóval kényeztette a kicsiket és nagyobbakat, ezek egyike Bonny Becker imádnivaló Medve-sorozata, Kady MacDonald Denton csudabájos illusztrációval. A morcos-brummos Medve és az izgága Egér fura barátságának epizódjai kacagtatóak és elgondolkodtatóak: barátnak lenni nem mindig könnyű, de azért nagyon érdemes. Csodás sorozat: alig beszerezhető, mégis írtunk már róla, annyira szeretjük.
Hová tűnt a testvérem?
(Sven Nordqvist)
Utolsó megjelenés: General Press, 2008
A General Pressnek köszönhetően néhány évvel ezelőtt még igen jól el voltunk látva kedvenc svéd szerző-illusztrátorunk, Sven Nordqvist varázslatos könyveivel – mára ebből sajnos csak a Pettson és Findusz sorozat maradt meg bolti forgalomban. Pedig de keresitek a többit is, és milyen jók is! A Hová tűnt a testvérem? egy egészen különleges, fantasy-szerű böngésző, amit igazi kincsként őrizgetünk, hogy időről időre elmerülhessünk benne. Szerepel a legjobb rendhagyó böngészőkről szóló válogatásunkban, ott – ha még nem ismeritek – alaposabban is megszemlélhetitek.
Kisöcsi és a nagyvilág
(Sven Nordqvist)
Utolsó megjelenés: General Press, 2010
És íme a másik legkeresettebb Nordqvist-mesélnivaló az Antikváriumból: a világot látni induló kisfiú kicsit líraibb hangvételű, de a szokásos humort sem nélkülöző története csodálatos találkozásokkal, varázslatos szerzeményekkel, számokkal és végtelenül böngészhető képekkel. Nagyon nehezen beszerezhető könyv, de járt már nálunk egyszer-kétszer.
Mindenre képes szótár
(Tom Schamp)
Utolsó megjelenés: Kolibri, 2017
Igen, újra egy Schamp, ezúttal kicsit nagyobbaknak. A Mindenre képes szótár nem olyan régen fogyott el végleg a könyvesboltokból, óriási szerencsével talán még belefuthattok egy-egy példányba. Nálunk az antikvárok is gyorsan gazdára találnak, és ez nem is csoda – Schamp enciklopédiája egyedülálló a maga nemében. Hogy miért, arról már írtunk itt a Blogon.
Az egércirkusz
(Erwin Moser)
Utolsó megjelenés: Manó Könyvek, 2012
A Moser-kötetek úgy általában mintha fogyóban lennének (legalábbis mi egyre nehezebben szerezzük be őket), Az egércirkusz pedig egész régóta nem kapható. Ami azért nagy kár, mert egy olyan műfaj képviselőjéről van szó, amely egyébként is szűk keresztmetszet: meglepően kevés a 2-3 éves kortól élvezhető igazán jó mesegyűjtemény. Nagyon reménykedünk, hogy előbb-utóbb érkezik utánnyomás ezekből a csodásan békés, összebújósan nézegetős kedves állatmesékből, amelyeket olyan sok kis mesehallgatónk annyira szeret.
Capri királya
(Jeanette Winterson – Jane Ray)
Utolsó megjelenés: General Press, 2005
Egy másik, ma már nehezen fellelhető – és a többihez képest talán kevésbé ismert – csodakönyv a General Press régebbi kínálatából. Viszonylag rövid, bűbájosan illusztrált történet a mohó királyról, a szegény mosónőről és a mindent tudó, széllel beszélgető macskáról. Be is került Juli bölcs macskás válogatásába, ott olvashattok még arról, miért szeretjük ezt a könyvet nagyon.
Egész évben Findusszal
(Eva-Lena Larsson – Kennert Danielsson)
Utolsó megjelenés: General Press, 2006
A sztársorozatok farvizén születő ilyen-olyan spin-off könyvekkel gyakran lehetnek fenntartásaink, és az esetek jó részében okkal. A Pettson és Findusz világra felépített évszakos mindentudó és barkácskönyv azonban üdítően cáfolja a kételyeinket. Nálunk otthon nagy becsben tartott kincs, számos kerti kalandunk és kézműveskedésünk forrása. A hozzánk betérők is sokszor keresik reménykedve, de sajnos még használtan is elvétve fordul elő, pedig de nagyon lenne helye a kertes-barkácsolós könyvespolcunkon!
Lindbergh
Armstrong
(Torben Kuhlmann)
Utolsó megjelenés: Partvonal, 2015, 2016
A kalandor egérke híres emberek valós történeteibe szőtt meséi benne vannak az öt legkeresettebb könyvben Róka úréknál – különösen, amióta a Zille Kiadó gondozásában megjelent a legújabb kötet, az Einstein. Kuhlmann könyvei egyszerre kalandos mesék, ismeretterjesztők és bámulatosan szép képeskönyvek, a tudomány hőskorának valami utánozhatatlanul vonzó atmoszférájával átitatva. Nagy kár lenne, ha a sorozat kötetei csak egy kiadást érnének meg, hiszen annyi gyerek vágyik egy saját példányra…
Oroszlán a könyvtárban
(Michelle Knudsen – Kevin Hawkes)
Utolsó megjelenés: Pongrác, 2009
Az abszolút “most wanted” könyv az Antikváriumban, és a könyvekért, könyves helyekért, macskafélékért és szívmelengető történetekért rajongóként teljesen meg is tudom ezt érteni… Erről a könyvről azonban nagyon kevesen mondanak le a boldog tulajdonosok közül, ritka szerencse kell a beszerzéséhez – szóval kedves Kiadók, valaki szánjon meg minket!
Wan-Wan és a kacagóvirágok
(Nyilasi Judit – Agócs Írisz)
Utolsó megjelenés: Pongrác, 2010
Ahogy már említettem, a Pongrác annak idején ritka jó könyvekkel látta el a nagyérdeműt, amelyek jó részét azóta sem pótolta senki – ahogy sajnos Wan-Wan sárkány és Leperke megható meséje sem látott újra napvilágot. Bájos, finom humorú, szeretteljes kis történet egy slow-life, kertész sárkányról és legjobb barátjáról, az eperlepkéről, aki egyszer csak megbetegszik, menni kell hát tűvé tenni a világot a gyógymódért. Csodás magyar szerzős-magyar illusztrátoros mese, elkelne most is a polcokon.
Ahol a vadak várnak
(Maurice Sendak)
Utolsó megjelenés: Kolibri, 2018
Sendak klasszikusa tartalmilag és vizuálisan is lenyűgöző alkotás egy kisfiú haragjának nagy-nagy hullámairól és szép csendesüléséről, a gyógyító belső világról és fantáziáról, imádnivaló bumfordi szörnyekkel és farkasjelmezzel. Nem csak mese, hanem az egyik legszebb segítő könyv morcongó 3-4 éveseknek – nem meglepő, hogy olyan sokan keresitek nálunk is.
Miú és Vau sorozat (Timo Parvela)
A megfontolt kutya és a lezser macska különös barátságának Parvela-módra humoros és megható történetei megint csak a legkeresettebb könyvek közé tartoznak az Antikváriumban. Szerencsére az első kötet – igaz, puhafedeles változatban – 2022-ben újra megjelent a Kolibri kiadó gondozásában, de a sorozat többi részét továbbra is izgatottan várjuk vissza az új könyvek közé.
Parvela-trilógia (Timo Parvela)
Utolsó megjelenés: Cerkabella, 2012
A Parvela-hiányt ráadásul tovább fokozza, hogy kifutott a Cerkabella által gondozott trilógia is: a Mérleghintát ezer éve nem láttuk, de most már a Körhintában és a Szerencsekerékben is csak használtan reménykedhetünk. Márpedig Parvela-meséket nagyon érdemes olvasni – a Blogon már megírtuk, hogy miért.
Friss tinta – Mai gyerekversek
Utolsó megjelenés: Pagony – Csimota, 2012
Bizony, egy kortárs magyar versantológia is szerepel a legkeresettebb könyveink listáján: a Friss tinta időnként befut hozzánk, de azonnal gazdára is talál. Valóban remek válogatás, Takács Mari általunk annyira szeretett illusztrációval – elkelnének még hasonló gyűjtemények most is.
Kalapos macska
(Dr. Seuss)
Utolsó megjelenés: Kolibri, 2016
A teljes Szabó T. Anna fordította Dr. Seuss sorozat nagyon hiányzik a polcokról, ti leggyakrabban a Kalapos Macskát és a Zöld sonkás tojást keresitek nálunk. Ebben sajnos elég régóta nem tudtunk mi sem segíteni – egyik kötettel sem találkoztunk hónapok óta.
A három rabló
(Thorbjörn Egner)
Utolsó megjelenés: Scolar, 2012
Ez a kicsit régimódi, de roppant szórakoztató meseregény a szerző saját kusza illusztrációval és bolondos verseivel nálunk is nagyon bevált, és úgy tűnik, ti is sokan ismeritek és szeretitek. Nem reménytelen beszerezni, de általában nem olcsó mulatság, reménykedjünk hát, hogy egyszer visszatér a boltokban elérhető klasszikusok közé.
Múmin sorozat (Tove Jansson)
Utolsó megjelenés: Napkút, 2006
A krónikus Múmin-hiány számomra a magyar gyerekkönyvpiac egyik legfájóbb hiátusa – nekem nagyjából olyan, mintha a Harry Potter könyvekhez nem lehetne hozzájutni. Tove Jansson klasszikusa gyerekirodalmi alapmű, egyedülálló, utánozhatatlan, kultikus világ: bölcs, fanyar, humoros, szívvel teli, pont mint nálunk Lázár Ervin, csak nagyon északi változatban. És mégis, könyvesbolti forgalomban jelenleg egyetlen kötet érhető el, a sorozat más részei nagy ritkán, aranyárban bukkannak fel másodkézből. A helyzeten nyilván nem segít – sőt, olvastam olyan értékelést, amely szerint éppen ez magyarázza a hazai Múmin-deficitet – a különböző fordítások okozta zűrzavar: aki Múmin-köteteket gyűjtöget, jobb, ha felkészül négy egészen eltérő (Szakonyi Csilla, Harrach Ágnes, Péteri Vanda, Vukovári Panna) nyelvi univerzumra. Minthogy sem finnül, sem svédül nem beszélek, a fordítások hitelességéről én nem tudok nyilatkozni, azt azonban tudom, hogy én is úgy érzem, ahogy egy anyuka megfogalmazta: mindegy már, csak Múmin legyen, legfeljebb Kószlászbóklászt mondunk otthon Vándor helyett (vagy fordítva). Mindenesetre ha van sorozat, amely igazán megérdemelne egy szépen gondozott teljes kiadást, az ez.
Gombos Jim és Lukács, a masiniszta
(Michael Ende)
Utolsó megjelenés: Kolibri, 2015
És egy másik klasszikus, amelyért bizony nyakatokba kell vennetek az antikváriumokat, és ha rá is bukkantok, valószínűleg mélyen a pénztárcába kell nyúlni érte: Michael Ende talán legkönnyedebb, nagyovis-kisiskolás kortól már remekül élvezhető fantasy-kalandregénye régen fordult meg a mi polcainkon is. Nagyon várjuk vissza!
A Három Barlang Hegye
(Per Olov Enquist)
Utolsó megjelenés: Európa, 2011
A Három Barlang Hegye ezzel szemben viszonylag gyakran bekerül az Antikváriumunkba, azonban nem sokat szokott nálunk időzni: a befutott példányokra csaknem azonnal lecsap egy izgalmas meseregényekre vágyó kisiskolás. Csodás lenne, ha ezt is újra bármikor le lehetne venni a könyvesbolti polcokról…
Az emlékfoltozók (Máté Angi – Rofusz Kinga)
Utolsó megjelenés: Magvető, 2012
De sokan keresitek nálunk Máté Angi és Rofusz Kinga közös csodakönyvét is! (De hozhattam volna ide a Kapitány és Narancshalat is, amit én legalább ennyire szeretek…) És bár ilyenkor Kinga gyönyörű illusztrációit fel tudom felajánlani nyomatok formájában, a limonádéhajú és faodúbarna tündérlányok varázsos meséit igen-igen ritkán látjuk mi is. A Magvető Kiadó ritka szép mesekönyveinek nagy része sajnos ma már antikvárként is nagyon nehezen szerezhetőek be, pedig olyan jó lenne őket újra kézbe venni…
Lombtoronyház-sorozat (Andy Griffiths – Terry Denton)
Utolsó megjelenés: Manó Könyvek, 2016
A kezdő olvasókat vonzó jó könyvekből sosem elég, és a szupergrafikus, teljesen őrült, észvesztő ötletekkel teli Lombtoronyház-sorozat telitalálat a nagyobb szövegekkel először birkózó kisiskolásoknak. Az első két rész régóta nem kapható, a harmadik mostanság fogyott ki a könyvesbolti elérhetőségből – nagyon reméljük, hogy lesz újranyomás.
Fairy Oak sorozat (Elisabetta Gnone)
Utolsó megjelenés: Könyvmolyképző, 2015
Fairy Oak tündérekkel, emberi és varázslényekkel teli meghitt világa – különösen az odavágyódásunkat jelentősen erősítő csodálatos illusztrációkkal – nem csak a kiskamaszok, de sok felnőtt számára is rendkívül vonzó: a ma már nagyon ritkán és igen borsos áron felbukkanó köteteket leggyakrabban gyűjtők viszik el tőlünk. Ez a bájos, lányos sorozat nagy sikerrel csinál kedvet a kicsit bátortalanabb olvasóknak is, igencsak örülnénk hát, ha újra felkerülhetne a polcra Gnone másik, jelenleg is kapható sorozata mellé.
Palota sorozat (Diana Wynne Jones)
Utolsó megjelenés: Pongrác, 2011
Diana Wynne Jones egészen egyedi hangulatú fantasy-mesesorozatát a már többször emlegetett Pongrác Kiadó hozta el a magyar közönségnek, és a vájt szemű olvasók azóta is eltökélten keresik a használtkönyv-piacon. Mi is, de a Palota-kötetek nagyon ritkán bukkannak fel. Más borítót ugyan el tudnék képzelni a sorozatnak, de egyértelműen helye lenne a jelenlegi kiskamasz-kamasz irodalom szekcióban is.
Skellig (David Almond)
Utolsó megjelenés: Pongrác, 2009
Az ifi könyvek között is szép számmal akadnak olyanok, amelyeket jó lenne sokkal szélesebb körben viszontlátni a könyvesboltokban. Ezek közül a mi Antikváriumunkban David Almond fantasy-ifjúsági regénye, a Skellig emelkedik ki (régebbi kiadásban és fordításban Szárnyak titka címen is gyűjtjük). A Skellig kétségtelenül nem egy szokványos könnyed kamaszkönyv, kemény élethelyzetekről és nehéz érzelmekről szól értőn, csodálatos szövegben, mesébe font gyengédséggel. Szerencsére szuperjó ifi könyvek jelennek meg mostanság, de a Skellig még nagyon elférne mellettük.
Nos, hát ez a mi (korántsem teljes) listánk. Nektek mi hiányzik nagyon a könyvesboltokból a régebbi kedvencek közül?