Fekete István: Bogáncs
Hozza már, hozza már! – csaholta, mert a tálcán a borosüveg mellett nyerssonka-szeletek virultak kolbászkarikák koszorújában.
S mindez együtt, Bogáncs megítélésében, a szigorú realizmust kellemesen egyesítette a légies költészettel. A valóságot az álommal, mert egy olyan páratlan sonkaszeletet lenyelni – valóság, de amit közben érez a kiskutya, legyen az terelő-, őrző-, cirkuszi vagy érdemes nyomozókutya –, az már álom.
Ahogy ezekhez a sorokhoz értem a Bogáncsot olvasva, nagyon elmosolyodtam: úgy éreztem, Fekete István észrevétlen épp saját írásmódjáról beszél: arról a költészettől átitatott realista prózáról, ami csak az övé. Épp azon töprengtem a minap, hogy tudnám nektek leírni, amit érzek – amit meg tudok fogalmazni Fekete irodalmáról. Csupa hullámzás, lassú áramlás – allegóriaszálakkal sűrűn átszőve, szépséges premier plánok, melyek szépen tükrözik az emberi és állati élet nehéz és boldogságtól röpködő pillanatait. Egyszerre éljük át a természet vagy a sors kíméletlenségét és az élet libbenő csodáját – így aztán Fekete írásmódja nem lesz sem túl szikár, sem túl dagályos: olyan lesz, amilyen az élet, amelyről ír.
Gyerekként kevés könyvét olvastam – ha jól emlékszem, inkább felolvastunk belőle otthon, az iskolában pedig csak emlegettük, de nem lett sajátom egyik történet sem, nem hoztam magammal, csak kicsi morzsákat a Tüskevárból és a Vukból. Felnőttként a Kelével barátkoztam, s ahogy most kiválasztottam Róka úrral az 1957-es Bogáncsot és elindultam a regényben befelé, azonnal felidőződött, hogy igen – a Fekete-szövegek cseppet sem könnyűek: érettséget óhajtanak és sok türelmet. Nem gyors kalandokat kapunk, amelyek után kapkodhatjuk a fejünket, hanem megkapjuk azt a tempót a regényességben, amivel az életünket is éljük, amellyel egy olyan kiskutya is éli az életét, mint Bogáncs. Ez a tempó meghagyja az időt a várakozásnak, a megfigyelésnek, a csöndnek, a szomorúságnak, a kételynek, de kinyílik az ajtó a váratlan örömnek, az ijedelemnek, a veszedelemnek vagy az ösztöneink szerinti elragadtatásnak is.
A nagy akol párás melegében alig mozdult egy-egy birka, alig zizegett a szalma, a több száz gyapjas test puha meleget párologtatott a pókhálós gerendák felé.
Az ablakok hályogos szeme hol kivilágosodott, hol elsötétült, amint a hold a felhők között bújócskázott, és hallani lehetett, amint a szél hosszú hullámai végignyalták az akol falát, vagy zizegve berzenkedtek a nádtetőn, amely olyan öreg volt már, hogy nem lehetett megbontani. Az akol széles kapuja hasadékain beszivárgott ugyan valami kis nyers, külső levegő, de ez erőtlenül esett át a küszöbön, s azonnal dér lett belőle, mert a vastag, belső meleget nem tudta megbontani.
Itt, ebben az akolban született ifjabb Bogáncs, a kis pumikölyök, akinek aztán a melegszívű öreg juhász, Galamb Máté lett a gazdája és legfőbb vezére. Fekete jól ismerte a falu és a vadon világát, életét végig kísérte az erdő-mező tisztelete, akár vadászott, akár gazdatisztként szolgált, akár megírta ezeken a helyeken szerzett tapasztalatait és saját történeteit. Fekete élettörténete magában hordozza mindazt a fájdalmat és gyönyörűséget, amit regényeiben is találunk. Nem egyszerű állattörténetek ezek vagy szimpla vadász-juhász kalandok a régi falusi világból. Megkapjuk az idillt is, de az idill mellett mindig ott lappang a feszültség. Minden szereplőnek saját története van, amely ha csak két szóval is van kifejtve a számunkra, de azonnal tudjuk és értjük, ki miért olyan, amilyen. Más íze lesz egy később elbeszélt hétköznapi epizódnak, ha korábban átéreztük a szereplő szomorúságát vagy dicsőségét. Ettől annyira nagy falat Fekete… Hisz ezek az emberi történetek gyakran vezetnek bennünket az emberi lélek legmélyebb bugyraiba és társadalmunk legnagyobb veszteségeihez. Ahogy például a gyászról ír a Bogáncsban: szinte két nyelven beszél róla – el tudja beszélni az emberi lélek nyelvén az emberi lélekről és a kiskutya nyelvén a kiskutyáról.
A kiskutya csak nézte. És felült még egyszer az öreg Bogáncs, lábai tétován megmozdultak, mintha menni akarna, ingadozni kezdett, száját elhúzta, mintha kiáltani akarna az embernek, a falkának, a mezőknek, aztán lefeküdt, sóhajtott egyet, és ellobbant, mint a csonkig égett gyertya.
A kis Bogáncs ekkor reszketni kezdett. Gerincén félelmetes borzongás futott végig, torkában vonaglani kezdett valami, feltartotta kis fejét, és síró gyerekkutyahangon vonítani kezdett önmagának és mindenkinek, akit illet, hogy gyász van a legelők táján s az ő szívben.
Az öreg juhász odanézett hosszan, rebbenés nélkül, de szemében fellobbant valami puha fény, aztán elhamvadt. Somfa botjával szelíden ütögetni kezdett egy vakondtúrást, s az éveket számlálta, amióta Bogáncs vele járt. (…)
El is temette. Füvet tépett alája, vadkörteágat tört föléje, pendült néha az ásó, valahol búgott a galamb, az öreg ürü kolompja is meg-megkondult útravalónak. Zsongott a rét, s a tétova szél némán osont el a bokor mellett.
Az öreg Galamb és özvegy lánya, Mariska egy fedél alatt élnek és ott lakik e fedél alatt velük Mariska hatalmas gyásza is. Mariska gyásza mellett ott lakik apja efölött érzett szomorúsága. A család történetén keresztül nézve átsejlik az egész falu, sőt az ország története, de átszíneződik a kis gazdaság helyzete és hétköznapi élete is. Az állatok, akik az emberhez kötve élik az életüket, szintén egy nagy egész részeiként jelennek meg eztán, nem lehet már őket a nagy képből kiragadni. De miért is akarnánk? Olyan jó ebben az egységben létezni!
Mariska, aki énekelve feji a tehenet (mert úgy több tejet ad) történetének megismerése után azonnal valakivé válik – olyas valakivé, aki egyszerre határozza meg a környezetében élők sorsát és egyszerre elszenvedője háborúnak, sorscsapásnak. Van azért öröm is a ház körül bőven, de Fekete karaktereinél nincs öröm bánat nélkül és bánat sem öröm nélkül – mintha ezt a folytonos hullámzást nagyon fontosnak tartaná megmutatni az olvasóknak. A kiskutya is, aki beleszületik az öreg juhász aklába, egyszerre van hatással saját és gazdái sorsára –legfőképp kíváncsiságával, éles eszével és ragaszkodásával, és egyszerre látjuk kiszolgáltatva az élet törvényeinek, a kóborlása során tapasztalt emberi gesztusoknak, legyenek azok jók vagy rosszak.
Bogáncs tehát egyszer csak nekivágott a világnak. Újabb és újabb emberekkel és állatokkal kötötte össze életét. Megismerhetjük egy vándorcirkuszos család, egy öreg mesterember és egy patikárius életét és múltját, akiknek életébe Bogáncs örömet és izgalmakat hoz. Mindenki elámul a kutya kiválóságán, a kutya pedig hamar megérzi, kiben bízhat meg. Fekete kedves humorral fűszerezi a kisebb-nagyobb kalandok elbeszélését, az emberi gyarlóságot pedig az állatok ártatlan pillantásának fényében mutatja. Ez azt hiszem, nagyon jót tesz a lelkünknek!
A Bogáncs Róka úréknál
-
Bogáncs
3 499 FtOriginal price was: 3 499 Ft.3 149 FtCurrent price is: 3 149 Ft.
Móra, 2021
407 oldal
9+
Bogáncs pumi a javából. Tehát nem puli, hanem pumi, amely ugyancsak a pásztorkutyák felekezetébe tartozik, de belül nyurgább a csontozata, kívül pedig rövidebb a szőre – mutatja be az író főhősét, aki pusztai terelő kutyaként boldogan csaholva végzi a dolgát a nyáj őrzésében, hűséggel követve gazdája minden intését. Egy napon azonban elszakad a pusztától, újabb és újabb kalandokba keveredik, még a cirkuszi mutatványosok világába is belekóstol. A hosszasra nyúlt bolyongás minden érdekessége és izgalma sem feledteti azonban származását, szíve és ösztöne végül is visszavezérli természetes környezetébe, az öreg juhászhoz. A népszerű kötetet most felújított formában adja közre a Móra Könyvkiadó.
Az elmondások alapján Fekete írói karrierje elején igen jó gazdatiszt volt – akin csak tudott, segített, találékonyságával és érzékenységével millió feladatot talált és oldott meg. Emellett búzát és díjnyertes kosokat nemesített, felélénkítette a tej- és sajtgyártást. Ismerte, szerette és tisztelte a falusi életet és annak törvényeit, ahogy a természetét is, amely ezt a falusi életet szorosan körbefonta. Még tájleírásaiba is mindig vegyül valami emberi – nincs egyik a másik nélkül. Elképzelhető az is, hogy ez valahogy azt jelenti: az ember az őt körülvevő táj által érthető meg igazán, anélkül csak lebeg és helyét keresi. Ez a sajátosság szépen összefonódik azzal a keresztény étosszal, amely írói világát is áthatja – azzal, amely szerint szent minden teremtett lény, legyen az bármilyen apró vagy bármilyen esendő.
A cirkusz lassan ballagott, egyre messzebb Bogáncs szülőhelyétől, és egyre beljebb a nyárba. Forró porban jártak már a vasalt, nehéz kerekek, hullámzani kezdtek a vetések, ha a szél átszárnyalt felettük, s az útszéli, poros bokrokon buksi gébicsek őrizték a fészket, és lesték a könnyelmű bogárságot.
A vetések később már széles hullámokat vetettek, és ringtak, mint a bölcső, de szárnyalásukban zizegni kezdett a szél a kalászok fogas fésűjétől; és a szőlőskertekből édes, meleg illat folyt ki az utakra, amit a darázsfészek, az éretlen szőlő, a kakukkfű és zsálya leheltek, megmelegedve öreg fehér pincék fala mellett, késő őszi mámort ígérve a kora nyári vándoroknak.
Valahogy úgy sejtem, szüksége van a mai ember lelkének is erre a bölcsességre, szelídségre, lassúságra, de nagyon nehezen jut hozzá, mert saját maga elé gördít akadályokat, hogy mindezt elérje. Fekete Istvánról annyi helyen olvasni, hogy érthetetlen módon a tudományos diskurzus a mai napig nem engedi vissza őt az irodalmi kánonba, hogy ismét elfoglalhassa méltó helyét, és egyszerűen csak az olvasói lelkesedés tartja őt a legolvasottabb, legismertebb szerzőink között. Nem tudom, mi kellene ahhoz, hogy egy fordulattal helyreálljon a rend. Ám azt hiszem, azáltal, hogy a „nép” kedvencei közt tartja – talán éppen bölcsessége, szelídsége okán és esetleg azért, hogy őrizzen valamit abból a humánumból és természetszeretetből, ami Fekete regényeiből oly élőn átragyog felénk –, van remény. Van remény arra, hogy még sok emberöltőn át meséljen nekünk életről, halálról, örömről, bánatról – gyereknek és felnőttnek egyaránt. S, ahogy a kiskutya is visszatalál legszeretettebb gazdájához, mi is mindig visszataláljunk oda, ahol a legboldogabbak vagyunk.