Az én kertem a te kerted

Gerald Durrell: Istenek kertje

Drágám, elcsomagoltad a Durrell-könyvedet is?

Mohón magunkba szippantjuk, hogy aztán mindent megtegyünk érte.

Ahogy öregszem, egyre közelebb szeretnék élni a természethez. Huszonévesen újra kertészkedni akartam, ahogy gyerekkoromban. Nem volt soha nagy gazdaságunk, épp csak egy városi konyhakertünk – mire én megszülettem már nem voltak városszéli telkek, se tehén, se más állat, csak a veteményes, a virágok és gyümölcsös bokrok. Hálás vagyok azért, hogy úgy nőhettem fel, hogy gyermeki tudattal magamba szívhattam azt a sok örömteli jót, amit egy kert adhat. Apró korom óta tudom, milyen a harmatos fűben lépkedni kora reggel, milyen elborzadva nézni a kaporvirágokon hintázó poloskafüzéreket, milyen még reggeli előtt kimenni a kertbe és beleszippantani a fóliasátor bódító párájába, végigsimítani a bokrok leveleit, gyönyörködni a csillogó nedvességben. Gyerekként könnyedén átjárja az egész testünket, lényünket ez a fenséges életerő, felnőttként azonban – pláne, ha közben volt kisebb-nagyobb szünet –, már nehezebb visszakapcsolódni a szent tápegységre. Most, hogy már anya is vagyok, és a fiamat terelgetem a kertben, még tisztábban látom, milyen óriási erőt lehet meríteni a kertből, a természetből. Ha belekezd valamibe, úgy el tud merülni benne, hogy mikor én már elfáradok, ő még javában folytatná. Kíváncsian várom, miképp formálódik tovább a kis kertész – az biztos, hogy az egyik legegyszerűbb módja mostanság a felnőtt munkákba való bekapcsolódásának, ha kimegyünk és nekilátunk valaminek. Minden a kertben kezdődik, aztán onnan indulunk a folyópartra, a mezőkre vagy az erdőkbe – amerre épp az útunk vezet.

Róka úr természetre összpontosító júniusára készülve nem tudtam nem elővenni Durrell-könyveinket. Ami nem volt nálunk, elkértem Anyukámtól. Bár manapság talán már nem ő a legdivatosabb szerző az ifjú természetbúvárok és szüleik körében, még sincs hozzá hasonló. Ugyan itt van velünk még kortársa, a nagy Sir David Attenborough és egyre többen ismerik nálunk is az ifjú Nick Bakert, aki az amatőr természetbúvárság fiatal lovagja, Durrell legendás alakja egyikükéhez sem hasonlatos. A híres angol ismeretterjesztés zászlóshajói mind, Durrell szemléletmódját tekintve forradalmi volt, s ha csak most a nyomába tudnánk érni, egy csoda volna. De aligha tudunk. Már ami az intézményes, világszintű természetvédelmet illeti.

Durrell ösztönös állatimádó természetbúvár volt, aki kölyök kora óta fogott be vadállatokat és saját szobájában szállásolta el őket családjának örömére-bánatára. Csak azért kezdett el írni, mert nagy költségvetésű expedícióihoz pénzre volt szüksége. Mekkora szerencse ez nekünk! Hála testvéreinek és első feleségének, közkinccsé lett az a sok állati és családi történet, amelyet kiskamasz korától fogva átélt. Durrell nem pusztán egy rendkívüli önképző tudós volt, hanem kivételes tehetségű író is. Korfui éveiknek varázsos emlékét őrzi az egyik legismertebb könyve, a Családom és egyéb állatfajták, amely most csak a teljes trilógia részeként, tehát a Madarak, vadak, rokonok és az Istenek kertje című kötetekkel egyben érhető el az új kiadásban – a 2020-as Európánál megjelent, sajnos máris erősen kifogyóban lévő Korfu-trilógia kötetben. Magam korábban nem olvastam az Istenek kertjét, amely pedig szervesen a trilógiához tartozik, ráadásul épp kapható is belőle önálló, új példány. Elcsavarta a fejemet.

A sziget olyan alakú, mint egy idomtalan íj, két vége majdnem érintkezik a görög és albán partvonallal, és a Jón-tengernek a sziget görbületébe fogott kék vize olyan, mint egy kék tó. Villánk előtt a hatalmas, kockakövekkel kirakott verandát szőlőlugas fedte, amelyről úgy lógtak le a hatalmas, zöld fürtök, mint megannyi csillár; innen az ember a mélyebben fekvő kertben lévő mandarinfák és az ezüstöszöld olajfaligetek fölött kilátott a tengerre, amely kék volt és sima, akár egy virágszirom.
Jó időben mindig a verandán étkeztünk a rozoga márványtetejű asztal mellett, s valamennyi nagyobb családi döntés ennél az asztalnál született. A legtöbb nézeteltérés és csípős megjegyzés reggelizés közben fenyegetett, mert ilyenkor olvastuk el a leveleket, ha érkeztek, és ilyenkor készítettük el, módosítottuk és vetettük el a napi terveinket; ezek alatt a kora reggeli összejövetelek alatt szerveztük meg a családi vállalkozásokat, jóllehet vaktában, úgyhogy egy egyszerű kívánság, hogy valaki omlettet szeretne, végül is három hónapos táborozássá fajulhatott valamilyen távoli parton, amiként egyszer meg is esett.

Durrellt olvasni olyan, mint egy kirándulással töltött nyári nap végén leülni egy szép szegletre és elbódulni a körülöttünk zsongó erdő-mező-vízpart szépségétől ölünkben egy tál dinnyével. Pont olyan érzés, mint amilyen érzésekről, létállapotokról ő maga is ír ezekben az imádott könyvekben. Kora reggel nekivágott kutyáival a sziklás hegyoldalnak, hogy befogjon egy újabb állatot, s mire a nap leszállt, éhesen-szomjasan, majdnem feladva a kutatást előtte termett két váratlan préda, akiket aztán zsákban cipelt hazáig, de azért út közben gyorsan becsörtetett a kutyákkal egy jó ismerőshöz, aki jól megetette őket fokhagymás kenyérrel, friss fügével. Az pedig, hogy szomjukat még a kutyák is görögdinnyékkel oltják, egyenesen letaglózott – elképzeltem, ahogy az én kutyám hozzájut egy saját dinnyéhez, és beletemetve egész pofáját szívja a piros levet. Nagyon kell nevetnem. Durrell visszaemlékezése különleges szöveget teremtett: benne van az akkori, tízéves énjének minden ártatlansága és élettel való kacérkodása, benne a világgal való egybeolvadás öröme és kiszolgáltatottsága. Benne az a rengeteg tudás, aminek rendszerében értelmezni lehet az egyes kalandokat, külön-külön és aztán egyben is. Ahogy felidézi újdonsült peléjének viháncolását a szobájában, az ember erősen elgondolkodik, ő maga él-e egyáltalán vagy csak valami utánzatát produkálja az életnek.

Mérhetetlenül kíváncsi természetű lévén, éjszakánként aprólékos vizsgálódásnak vetette alá a szobát és tartalmát, fekete álarca alól remegő pofaszakállal zordul véve szemügyre mindent. Rájöttem, hogy szenvedélyesen imádja a nagy barna szöcskéket, és gyakran telepedett le meztelen mellkasomra, miközben az ágyon feküdtem, hogy ott ropogtassa el ezeket a nyalánkságokat. Az eredmény az volt, hogy az ágyamat mindig szárnyfedelek, rovarlábak és tordarabok szúrós-tüskés lepedője borította, mert Esmeralda mohó volt, és nem éppen illedelmesen étkezett.

Vajon van-e még gyerek, aki így tud felnőni Európában? Bizonyára akadhat. Írom ezt most remegő ujjakkal – ugyanis egyáltalán nem vagyok benne biztos. Nem arra gondolok, hogy van-e még kisfiú, akit ötórai teára finom süteménnyel vár a mamája egy zsémbes görög állatvédő úrihölgy társaságában, hanem arra, hogy ha van egy bármilyen családban felnövő kisfiú, találkozik-e még elhagyott olajligetekben düledező kőházikóval – benne boldogan kvártélyozó pelével? Talál-e még madárfészket, amely nem az utolsó és egyetlen a tenger fölötti sziklazugokban? Ahogy Durrell is megfogalmazta egy ponton: gyerekként nem tudta, mekkora szerencséje van, hogy akkor él, amikor. Mindennek az utolsó pillanatában. Az érintetlenség illúziója az, amit aztán el kellett engedjen, ahogy felnőtt. A mai gyerekeknek már más a kiinduló pontjuk, kicsit már másképp lehetnek csak jó természetbúvárok, mint Durrell volt, de, ha a szívük úgy dobog, mint Durrellé, nagy hibát nem fognak elkövetni.

Mennyi állatkert és nemzeti park nem tudott megfelelni az ő szigorú elvárásainak és feltételeinek és bizonyára ma sem felelne meg a legtöbbjük. Durrell szakmai öröksége hatalmas, és ez a millió tudományos felfedezés mellett emberi hitelességének és megingathatatlanságának ugyanúgy köszönhető. Második felesége és munkatársa, Lee Durrell többször elmesélte, mennyire megviselte Durrellt a világ felelőtlen hozzáállása a természeti örökséghez. Ezen a fájdalmon enyhíteni már nem tudunk, de a saját fájdalmunkat – ha érzünk olyat – még részben legalább átformálhatjuk lendületté, amely segít továbbvezetni Durrell hajóját.

Rengetegen gondolkodtak már el azon: ha Durrell nem írt volna ilyen fergetegesen jó könyveket, mi lett volna az amúgy is vonzó Korfu sorsa? Ha nem jelent volna már meg szakácskönyv is Louise Durrell felséges konyhaművészetét megidézve, ha nem nézte volna millió ember a tévében Durrellék műsorait. Ha… Az a természeti csoda, amit ott gyermekként talált, nyilván előbb-utóbb mindenképp megváltozott volna a mindenütt felfutó turizmus nyomán, az viszont mégsem hétköznapi, hogy egy szigetcsoportot a mai napig rengetegen úgy látogatnak meg, hogy egy természettudós szívmelengető regényeit préselik a vászoningjeik közé. Korfu varázsa talán még nem múlt el és többségünk főként csak remélheti, hogy nem is fog. Mi mindenestre ne fogjunk be egy állatot se strandolás közben, vagy legalábbis csak egy rendes Durrell- vagy esetleg Baker-féle búvárkönyv útmutatásai alapján.


Gerald Durrell könyvek Róka úréknál


Ez is érdekelhet

adventi vasar 2024
Adventi Kollázs Vásár

2024. 12. 14. // Kollázs, Verőce
Idén is számíthattok ránk, már készülődünk, hogy ismét teremtsünk egy örömteli, családias alkalmat a karácsony előtti nagy gyűjtögető időszakban. Minden standunk mögött egy-egy szívek és kezek működtette műhely áll, így ha igazán kézből kézbe illő ajándékot, otthonodat vagy téged gazdagító földi jót keresel, itt találni fogsz.

alapozo silent book
a.lapozó meseklub: Silent Book szombat

2024. 11. 23. 11:00 // Róka úr könyvesbolt
Gyertek, és találjuk ki közösen, ennek a csodás SILENT BOOKnak, vagyis szöveg nélküli képkönyvnek (csendes könyvnek) a történetét! Ki lehet ez a tigris, és milyen kalandokba fog keveredni? Fejtsük meg, találjuk ki, meséljük el közösen!
Ajánlott életkor 5-8 éves.
Részvételi díj: 3000 Ft/gyerek

Vélemény, hozzászólás?
Előjegyzés Értesítünk, ha érkezik hozzánk ilyen termék. Kérjük, ehhez add meg az e-mail-címedet!