Boldog világbékét mindenkinek!

Kiss Ottó: A piros tengeralattjáró

Kiss Ottó meséje a piros tengeralattjáróról felnőttként olyan élmény, mint szieszta időre kapni egy új kontinenst, vagyis inkább egy új bolygót. Az országhatárok és a szerpentinek ugyanolyanok, mint ahogy megszoktuk, de a fánkárusok és a bálnaszobrok már egészen mások. Láttatok már bálnaszobrot egyáltalán? Én még nem, de legfőbb ideje lesz felkeresni őket. Most hirtelen felindulásból utánanéztem, és látom, hogy van egy fejest ugró, vonatmentővé avanzsált bálnaszobor Rotterdamban és egy egészen monumentális egészalakos bronzbálna Tasmaniaban. Biztosan van még pár, amire nem bukkantam rá, de hiába is járnám keresztbe-kasul a világot, A piros tengeralattjáró kalandjaiban felbukkanó bálnához hasonlóra úgy sem akadnék.

Kiss Ottó: A piros tengeralattjáró

Luca és Dominik – a két jó barát – csak a nagyszülőkhöz kell, hogy átmenjen egy kis kalandért. Otthon ugyan a józanság szavai meghiúsították a bizonyos piros tengeralattjáró felépítését – idő híja, pénz híja… –, de szerencsére Luca nagymamája, Turbó mama és nagypapája, Beton tata minden jó buliban benne vannak, és még rendkívüli szakértelmüket is felajánlják a lehetetlen megvalósításához. De egyébként is mi az, hogy lehetetlen? Ha van az embernek pár kacatja a műhelyben, ha van egy szép kerek serpenyője és mellé mindig akad egy kis tej, tojás, só, liszt és meg egy kis lekvár is, akkor semmi nem állhat az útjába. A kis csapat három hét kimenőt kap a szülőktől. Irány a tenger! Hogy miért a tenger? Hát csak, mert a tenger jó, és mert Luca dédipapája híres bálnakutató volt, így életének legjavát a tengereken és partjaikon töltötte. A legizgalmasabb, amit örökül hagyott, két varázsige:

Feléled, ki élő volt, megmozdul, mert nem is holt! – illetve:

Legyél nagyobb, mint egy medve, te, ki össze vagy most menve!

Luca eleinte azonban hiába próbálgatta őket, nem akartak működni. Nem működött a varázslat. A nagyszülői lendület kellett az induláshoz. Az a nagyszülői lélek és szellem, amely igen szoros rokonságban tud állni a gyermeki lélekkel és szellemmel. Kiss Ottó így fogalmaz egy vele készült interjúban:

(…) a gyerekek kiskorukban még meglepően bölcsek, a nagyszülőknél pedig jó esetben visszatér, ha más formában is, teli tapasztalattal ez a gyermeki bölcsesség.

Mesecentrum, 2020. november

Ugyanitt a lehetetlenről és a fantáziáról ezt mondja:

Fantázia nélkül nemcsak a világ megismerése, hanem maga a teremtés aktusa, így a saját, gyermeki világ megteremtése is lehetetlen vállalkozás. 

Ugye, van ebben valami biztatás? Engem arra biztat, hogy adjak nagy teret a fantáziának az életünkben, mert attól maga az élet válik teljesebbé. Egyszerűnek és magától értetődőnek tűnik, de számomra mégsem mindig olyan egyszerű belemerülni a képzelet világába – annyi minden tud elterelni tőle. A meseregény minden fejezetében ott találtam ezt a biztatást, ami nem csak a képzelet teremtő erejére emlékeztet, hanem arra is, hogy a világ megismerhető, hogy vállalkozásaink révbe érhetnek, csak meg kell találnunk a megfelelő társakat hozzá. Például a nagypapát, aki nem csak a betonöntvényeiért tud lelkesedni, hanem a tengerért is, de azért közben őrülten megfontolt is:

… futva megindult a tenger felé.
Boldog világbékét mindenkinek! – kiáltotta, majd nevetve belegázolt a vízbe. De azonnal vissza is fordult, és kiszaladt a partra. – Brrr, gyerekek, még nagyon hideg a víz, nehogy belemenjetek! – mondta.

A kis család és pákosztos feketemacskája számára a tengerhez érve kezdődnek csak igazán a kalandok. A sok nyelven beszélő fánkárus mágikus figurájának felbukkanásának köszönhető, hogy Lucáék megismerik a parton álló bálnaszobor legendáját:

… a helyi legenda szerint hétévente egy nyári éjszakán a szobor megelevenedik, megnő, és a bálna a vízbe veti magát. Több hónap múlva tér csak vissza, valamikor ősszel, amikor néptelen a part. Akkor titokban visszakúszik a talapzatra, hogy újabb hét évet várjon a következő utazásra. (…) Ha valaki éppen azon az éjszakán figyeli, amikor átváltozna, egész éjjel szobor marad, és újabb hét évet kell várnia, hogy elindulhasson. Persze, ha ismernénk a varázsigét, akkor minden más lehetne…

Ugye, sejtitek már, melyik varázsigékre lesz szükség, hogy a bálna újra szabad legyen? Ha igen, akkor már azt is sejthetitek velem együtt, hogy itt most nagyon fontos dolgokról van szó. Sok mindenről, de arról bizonyosan, hogy érdemes megfigyelni: a varázsigék önmagukban mit sem érnek. A megfelelő helyen és pillanatban kell őket elmondani.

Szerinted hova megyünk? – kérdezte Luca.
– Fogalmam sincs – felelte aggódó hangon Dominik. – De a fánkárusnő azt mondta, hogy ha a bálna varázsigékkel szabadul ki, akkor örökre kiszabadul.
– Ajaj! – szólalt meg Beton tata hátulról.

Az élelmünk és a vizünk csak egy hétre elég – mondta Turbó mama is.
– Minyáú! – nyávogta erre Cicuskám, mert hallotta, hogy valami élelmet emlegetnek.

Elhaladtak a sziklás part előtt, aztán az óceán közepe felé fordultak. Luca először kormányozni próbált, de hamar rájütt, hogy úgyis arra mennek, amerre a bálna húzza őket. Úgy tűnt, határozott célja van. Luca elengedte hát a kormánykereket, és fellapozta a tengeri útikönyvet.
– Az iránytű azt mutatja, hogy Grönland felé megyünk – mondta Dominik.

Ezzel a komótossággal és komfortfokozattal indul be az igazi bálnakaland – a tengeralattjáró pedig mindig arra szolgál, amire épp szükség van. Ha kell, négy betonkerekén tekereg le egy sziklaperemen, ha kell, persze vízen is jár, míg miután kiszolgált, ott marad Grönlandon, hogy az első grönlandi palacsintázó esőkunyhója lehessen. Remélem, Ti is épp egy világmegváltó palacsintasütős napon fogjátok majd kezetekbe Kiss Ottó könyvét – nekem sikerült minden előzetes tervezést nélkülözve épp írás közben kikevernem és megsütnöm egy dupla adag franciapalacsintát egyik kedves barátomnak. Úgy is érzetem ettől, hogy ennél jobban már nem is kapcsolódhattam volna a tengeralattjáró utazásába.

A rákapcsolódást Orosz Annabella atmoszferikus illusztráció is segítik. A könyv vizuális világa számomra egy kortárs Szutyoksári (amit egyébként nagyon-nagyon szeretek). Bár annál azért jóval színesebb: gyönyörűek a vörösei és a kékjei, kompozíciói is mások – tágas és meglepő szerkezetű tájképei egészen egyediek. Annyira jól követik a történet ritmusát, amellyel időnként jól belehúzunk, aztán megérkezünk egy-egy különös helyre, ahol idő is lesz arra, hogy egészen belefeledkezzünk abba, ami ott vár ránk.

A piros tengeralattjáró Róka úréknál

Betűtészta, 2020
144 oldal
4+

Készen álltok egy óceánátszelő, bálnamentő, eszkimó barátokat szerző kalandra egy hordóból eszkábált, piros tengeralattjáróval?
A József Attila-díjas Kiss Ottó izgalmas történetfolyamot mesél el kontinenseken átívelő barátságról, egy életre szóló emléket adó utazásról. Orosz Annabella illusztrációival szemet-lelket gyönyörködtető kalandban lesz részetek, tartsatok Lucával, Dominikkel, Beton tatával, Turbó mamával és Cicuskámmal földön-vízen át Grönlandig és vissza!

Kívánom, hogy Nektek is legyen időtök belefeledkezni, és aztán ihletetek útra kelni, de már a saját járgányotokkal! A varázsigékhez pedig legyen mindig veletek egy kis világbéke… Vagy másképpen mondva: Do not bother the whales!

Ez is érdekelhet

adventi vasar 2024
Adventi Kollázs Vásár

2024. 12. 14. // Kollázs, Verőce
Idén is számíthattok ránk, már készülődünk, hogy ismét teremtsünk egy örömteli, családias alkalmat a karácsony előtti nagy gyűjtögető időszakban. Minden standunk mögött egy-egy szívek és kezek működtette műhely áll, így ha igazán kézből kézbe illő ajándékot, otthonodat vagy téged gazdagító földi jót keresel, itt találni fogsz.

alapozo silent book
a.lapozó meseklub: Silent Book szombat

2024. 11. 23. 11:00 // Róka úr könyvesbolt
Gyertek, és találjuk ki közösen, ennek a csodás SILENT BOOKnak, vagyis szöveg nélküli képkönyvnek (csendes könyvnek) a történetét! Ki lehet ez a tigris, és milyen kalandokba fog keveredni? Fejtsük meg, találjuk ki, meséljük el közösen!
Ajánlott életkor 5-8 éves.
Részvételi díj: 3000 Ft/gyerek

Vélemény, hozzászólás?
Előjegyzés Értesítünk, ha érkezik hozzánk ilyen termék. Kérjük, ehhez add meg az e-mail-címedet!